Skip to main content

И дъхът стана въздух



„И дъхът стана въздух” е автобиографичен роман от  Пол Каланити. Той работи като неврохирург, но винаги е имал интерес към литературата. „И дъхът стана въздух” е първата му и последна за жалост книга. В нея той разказва за живота си и трудностите, през които преминава, а поводът за създаването на книгата е диагнозата, която му предписват – рак на белите дробове.

Това е първият мемоар, който чета и ме грабна още от първите страници. Трудно е да се опише това произведение, защото не е от типа книги, които може да четеш спокойно лежейки на леглото или на плажа. Не е книга,  за която можеш да кажеш на приятел, че е супер яка и задължително трябва да бъде прочетена. Книгата е тежка и едва ли ще те накара да се засмееш или да очакваш щастливия край, защото той просто няма да дойде. Трудно е да е четеш и да знаеш, че всичко това е истина, че всичко това се е случило на някой и все още продължава да се случва на други хора. 

От друга страна книгата ти показва какво е да бъдеш неврохирург и като цяло лекар. Освен това неврохирургията е най-сложният дял от медицината и ми беше интересно да разбера защо е така. Открих, че съществуват болести и увреждания на мозъка, за които дори не подозирах, че ги има. Самият автор казва, че неврохирургията не е просто работа, а призвания. Това е така, защото трябва да и се отдадеш. Не знаеш кога ще ти се наложи да идеш по спешност или колко време ще отнеме операцията. До сега не си бях давал сметка колко много усилия и жертви отнема да бъдеш лекар, но този роман ми помогна да го разбера. 

Друго нещо, което много ми хареса е корицата. Разликата между българската и американската корица е голяма и то в полза на нашета. Предполагам, че американската е толкова опростена, защото книгата сама по себе си не е някакъв бляскав приключенски роман, който трябва да ти грабне окото. Въпреки това българската корица ми е една от любимите. Адмирации на художничката, ако не беше тя нямаше да прочета творбата. Корицата беше това, което ми привлече окото, ако беше оригиналната предполагам, че изобщо нямаше да ме впечатли и щеше да е подмина. За тази книга може да кажа, че е избрах заради оформлението.


Книгата е победител в класацията на “goodreads” за най-добър мемоар на 2016г. Нямам база за сравнение с други автобиографии, но все пак мисля, че определено си е заслужила мястото.  В България се издава от издателство Сиела.


За разлика от другите книги, които съм чел тази не е препоръчвам на всеки. Книгата определено си заслужава четенето, просто не е за всеки, а и не всеки ще е разбера. Мисля, че е подходяща за хора, който са готови да прочетат нещо по различно, в което няма екшън и щастлив край.  Добра е и за хора, които учат медицина, защото, лично според мен, беше интересна от тази гледна точка. Книгата ти дава много житейски уроци. Накара ме да се замисля за човешкия живот и за смисъла на живота като цяло. Пол Каланити го беше открил, затова книгата може да помогне на всички нас, които все още го търсим.
Оценката ми за книгата е 6/6




Comments

Popular posts from this blog

Аз още броя дните от Георги Бърдаров - историята на "Сараевските Ромео и Жулиета"

Аз още броя дните Автор: Георги Бърдаров Издателство: Сиела Издадена: 2016г. Страници: 182 Цена: 14лв. Линк към Goodreads „Аз още броя дните” е книгата, победител в конкурса на БНТ за дебютни романи „Ръкописа”. Гледал съм първите епизоди от предаването, защото ми беше интересно и мога да кажа, че това е едно от най-смислените реалитита. Успехът на книгата е все известен и е спечелила много български литературни награди.  Май 1993г. обсадата на Сараево продължава вече повече от година. Двама влюбени младежи са едни от малкото запазили доброто у себе си. Давор е християнин, а Айда мюсюлманка. Това е причината поради, която хората неодобряват връзката им. Напрежението и разрухата в града ги подтикват да предприемат рисковано бягство. Двадесет години по-късно един българин и един сърбин разговарят и под влиянието на алкохола излизат мрачните тайни от миналото за една братоубийствена война.  Жанрът преплита минало и настояще. Стилът на „Аз още броя д

Да опитомиш сокол - многопластов български роман

Да опитомиш сокол Автор: Невяна Христова Издадена: 2017г. Издателство: Бард Цена: 17,99лв. Страници: 415 „Да опитомиш сокол” е поредната книга от български автор, която прочитам и ми харесва. Натъкнах се на книгата още, когато я издадоха през 2017г., ако не се лъжа беше към края на годината. Казах си, че трябва да я прочета, едната причина беше, че е от български автор, а втората обстановката, в която се развива действието , звучеше точно като за мен.  В романа се проследява живота на Франк и неговото пъстро семейство. От една страна рода на майка му от България, а от друга дядо му от Шотландия и баба му от Франция. Тези разнообразни семейни линии преплетени в гените на Франк са в основата на сложната му самоличност, която иска да открие човешките истини и да се самоопознае. Сингапур, Камбоджа, САЩ, Шотландия, Франция, Англия, България Франк преминава през всички тези места, за да намери това, което търси. Това е една от малкото книги, с която с

Последната ми лятна ваканция и блог планове

Последната ми лятна ваканция е към своя край, а с нея и времето, в което мога да живея безгрижно и спокойно. Едно лирическо отклонение преди това, не знам дали ще пиша други лични постове, но Label-а/Етикета, който измислих много ми харесва - Лично и нетипично(не че на някой ще му пука). В тази публикация няма да говоря толкова за книги, колкото за лятото ми. На първо място правя този анализ за себе си, а на второ, за да споделя нещо лично и какви са плановете ми свързани с блога. За разлика от повечето 11 класници моята лятна ваканция започна на 13 юли, защото имахме две седмици "производствена практика". След 13 юли главното ми занимание бяха шофьорските курсове. Теорията я минах през юни, взех си листовките без грешка и се фокусирах върху по-трудната практическа част. Честно казано всички фрази и съвети, които смятах за банални от сорта на "най-важното е да си спокоен", "колкото повече караш, толкова по-добър ще ставаш", са абсолютно верни. В