Skip to main content

Светлината, която не виждаме - Антъни Доер



 

Светлината, която не виждаме

Автор: Антъни Доер

Издателство: Сиела

Издадена: 2014г.

Цена: 16,90лв.

Страници: 413

Линк към Goodreads

„Светлината, която не виждаме” беше последната книга, която прочетох през 2017г. Книгата е отличена като най-добър исторически роман за 2014г. на Goodreads. Също така е спечелила награда „Пулицър” за 2015г. След тези постижения реших, че може би си струва и я зачетох през декември. 

Романът проследява живота на двама души по време на Втората световна война. Мари-Лор е отраснала в Париж заедно с баща си. Когато е на шест години тя губи зрението си, без каквато и да била надежда да го възвърне. С разрастването на войната тя и баща й бягат на по-безопасно място в градчето Сен Мало при чичото на Мари-Лор, където тя става част от Съпротивата. Вернер живее в беден германски град в сиропиталище със сестра си Юта. Един ден Вернер открива старо радио и така се заражда интереса му към радиото и вълните. Именно това негово влечение го измъква от бъдещето му на миньор и му предлага нещо, на пръв поглед, по-добро.

Писането на Антъни Доер ме впечатли истински. Стилът му е оригинален и неповторим. Много достъпно пише и докосващо читателя. Имаше лека поетичност в начина, по който описваше света. Отразяваше всяко от сетивата като започнем от мириса на храна, шума на океана или допира по стената. Подробно се описва времето и мястото, за да може да се създаде максимална представа за историческия период и това се случва. Друг елемент, който ми се стори интересен е наблягането на физико-технични детайли свързан с радиото и това как функционира. В тези моменти много не разбирах какво чета, защото няма предмет, който да ненавиждам повече от физиката.
Историята започва от началото на Втората световна война и приключва с нея(като изключим епилога). Този период от време достатъчно красноречиво загатва какво да очакваме за напред и че няма да е приятно. Разглежда се обстановката и в двата лагера – Франция и Германия. Градовете, в който се намират героите са реално-исторически и това ми хареса много. Сен Мало е описан толкова красиво, че у мен се зароди желание някои ден да го посетя.

Главните герои са двама, но има много второстепенни. Всичко до един се променят под напора на войната. Мари-Лор е много силен герой. Въпреки че е сляпа, тя не показва никаква слабост. Постепенно израства и плахото момиченце в началото се превръща в една смела личност. Тя не може да гледа, но за сметка на това може да вижда. Проумява света в пъти повече от човек със зрение. С времето Вернер пораства също. В детството си е  амбициозно и любознателно дете, което израства бедно на щастливо. Приемането му в бляскавата академия е основата за постигането на мечтите му. Въпреки това той успява да открие истината зад булото на режима. И Мари-Лор, и Вернер са зрели за възрастта си, което ги отличава от повечето персонажи на техните години.

Началото на „Светлина, която не виждаме” е хаотично и тягостно. Има едно прехвърляне във времето, което е объркващо и може да срещнете трудности в проследяването на сюжета. Относно тягостното настроение то не се променя, защото дори мимолетната радост за героите не може да ви зарадва напълно на фона на ужаса. Сюжета проследява почти целия живот на героите, ако очаквате много действия тук няма да ги откриете, по-напрегнатите сцени са около две. Това, което не ми хареса е предпоследната глава. Според мен беше недоразвита. Всяка от сцените вътре можеше да се удължи поне с още една страница.

Книгата е много подходяща за хората, които харесват „Сол при солта”. Обстановката е същата, а героите са на близка възраст. Оценката ми е 5/6. Романът е много поучителен и ни напомня за пореден път колко лошо нещо е една война и как може да разруши хиляди животи. Също така се разкрива идеята за хората с увреждания. Макар че Мари-Лор е лишена от способността да вижда света, тя не е безинтересна или глупава, а точно обратно. Това ме наведе на мисълта, че хората с някакви физически увреждания разбират много по-добре живота от нас, които сме на пръв поглед непокътнати.

Comments

Popular posts from this blog

Аз още броя дните от Георги Бърдаров - историята на "Сараевските Ромео и Жулиета"

Аз още броя дните Автор: Георги Бърдаров Издателство: Сиела Издадена: 2016г. Страници: 182 Цена: 14лв. Линк към Goodreads „Аз още броя дните” е книгата, победител в конкурса на БНТ за дебютни романи „Ръкописа”. Гледал съм първите епизоди от предаването, защото ми беше интересно и мога да кажа, че това е едно от най-смислените реалитита. Успехът на книгата е все известен и е спечелила много български литературни награди.  Май 1993г. обсадата на Сараево продължава вече повече от година. Двама влюбени младежи са едни от малкото запазили доброто у себе си. Давор е християнин, а Айда мюсюлманка. Това е причината поради, която хората неодобряват връзката им. Напрежението и разрухата в града ги подтикват да предприемат рисковано бягство. Двадесет години по-късно един българин и един сърбин разговарят и под влиянието на алкохола излизат мрачните тайни от миналото за една братоубийствена война.  Жанрът преплита минало и настояще. Стилът на „Аз о...

Първо впечатление за поредицата "Кралицата на здрача" от Гери Йо

От доста време не съм публикувал нищо в блога, но тази седмица се завръщам с нещо, което не съм правил до сега. Нина от Wanderbook ме покани да участвам в това блог събитие, чиято цел е да отпразнуваме годишнината от издаването на книгите на Гери Йо. Ще ви цитирам точно каква е същността на инициативата: Какво е събитието? Blog hop! Или както аз обичам да му викам - блог-подскок :D Какво е това? Поредица от постове на дадена тема, като всеки блог препраща към следващия. Например на първия ден блог А публикува интервю и прилага линк към блог Б, където на другия ден ще им пост. Каква е темата? Годишнината (всъщност 4 години), откакто авторката Гери Йо / Gergana Mitrikova спря да бъде графоман и стана автор (по нейни думи). Тя се чудеше как да отпразнува и аз се съгласих да ѝ помогна. Постовете ще бъдат за поредицата ѝ "Кралицата на здрача", за бъдещи планове и интервюта. А освен да разберем повече за творчеството ѝ, докато подскачаме насам-натам, ще научи...

Какво прочетох през изминалите два месеца?

През последните два месеца минах през много неща, но сега съм напълно удовлетворен от всичко, което постигнах. Първото нещо, с което искам да се похваля е, че си взех изпита по английска език на ниво C1. Това беше, да не кажа, най-важният изпит в живота ми до сега и факта, че го минах ме прави невероятно щастлив. Също така минах два курса по основи на дигиталния маркетинг, единият е организиран от Google и е изцяло безплатен, а след преминаването му получавате и сертификат. Имайки предвид всички тези извънкласни дейности, нямах почти никакво време за четене, но все пак успях да прочета 2 книги през септември и 2 през октомври Първата беше The Song Rising - третата книга от поредицата "Сезонът на костите" на Саманта Шанън. Говорил съм за предходните две много пъти. Беше ми много любопитно как авторката ще доразвие "Орденът на ясновидците", която беше WOW. Дали авторката оправда очакванията? 100-процентово, да. Едно от най-динамичните продължения, които съм ч...