Skip to main content

Ние, лъжците - живот сред тайни и илюзия




Ние, лъжците

Автор: Е. Локхарт

Издателство: Егмонт

Издадена: 2014г.

Линк към Goodreads

„Ние, лъжците” е книгата с един от най-неочакваните завършеци. Четиво в което може да препознаете себе с вашите приятели. През 2014г. е спечели първо място за YA книга в Goodreads и разбирам с какво се е откроила от множеството в жанра. Резюмето на книгата е малко оскъдно, затова аз ще ви кажа за какво се разказва:
Семейство Синклеар е богато и известно семейство, което си има частен остров. Главната героинята – Каденс е най-голямата внучка, тя заедно с братовчедите си(Джони и Мирън) и Гат прекарват всяко лято на острова Бийчуд. Те се наричат Лъжците, а летата там са незабравими и вълнуващи, но през лято петнайсет Каденс претърпява инцидент и получава мозъчно увреждане в следствие на което не помни нищо от това лято. Две години по-късно тя се завръща там, но никои не иска да й сподели истината дори братовчедите й.

'We Were Liars' and 8 Other Books You’ll Love If You Were Shocked by the Twist in ‘Gone Girl’ | Bustle
„Ние, лъжците” е типична Young adult книга. Има любов, приятелство и  много големи тайни. Книгата е написана интересно, стилът на Е. Локхарт е по-различен. Няма много детайлни описания, всичко е казано точно и ясно. Има повторения, които са приемливи и така се създава една нестандартна представа за героите. Един огромен плюс са картата и диаграмата(родословното дърво) в началото на книгата. Улесняват значително четенето и визуализирането на острова. Ако не беше родословното дърво нямаше да мога да запомня кое дете на коя сестра, а това е важно. А картата на острова е чудесна, защото всеки обича карти.
Image result for island with a house
Обстановката е отново частта, която ме впечатли. Идеята за частен остров с няколко къщи, пристан и тенис корт много ми хареса. За първи път чета за подобна среда и това ще едно от нещата, с който ще запомня „Ние, лъжците”. Нямаше елемент, който да не ми хареса. Обичам морето, а тук го има и от четирите страни. Едва ли е много подходяща за времето в момента, защото най-вероятно ще ви се прииска да сте на плажа. Мисля, че книгата е по-подходяща за лятото, защото така ще може да задоволите напиращото желание да се хвърлите в морето.

Героите бяха интересни. Като започнем от трите сестри та чак до Лъжците. На прав поглед взаимоотношенията между майката и лелите на Каденс изглеждат съвсем нормални и топли, но мислите им се оказват доста порочни. Каденс, Джони, Мирън и Гат са неразделни и между тях има едно здраво приятелство. Хареса ми, че не загърбиха вярата в приятелството си, когато бяха подлагани на изпитания от родителите си. Всички с изключение на Гат са богати и държанието им е подобаващо на такива хора. Все пак се разкрива и друга благородна част от характерите им, както и мечти за бъдещето. 
This is a quote from We Were Liars, it's my favourite book because there's a plot twist at the end that made me cry, there's also a lot of quotes in it that I love. I've probably read this book 100 times.
Сюжета е наистина оригинален и непредсказуем, макар че до към част четири(150-160 страница) не се случваха много интересни и вълнуващи действия. За сметка на това краят компенсира всичко. Действието се развива бавно, въпреки че се разглеждат случки от както са били деца. Но те подпомагат цялостното изграждане и показване на близостта между Лъжците. Сюжетът може да ви се струва нелогичен, но всичко си има обяснение. Не е много лесен за следване, защото на моменти има разказ в разказа под формата на приказки или ретроспекции. В началото запомнянето на героите може да е трудно, защото се показват всички на куп, но не забравяйте да използвате схемата. Също така началото е директно, по-скоро е разказано отколкото показно, но не го определям като минус.
Финалът е шокиращ, дойде ми от нищото даже в началото не повярвах, че случилото се е истина. Няма да кажа нищо, въпреки че ми се иска да споделя изненадата си, защото сега, пишейки за нея я осъзнава по-ясно.
И ако някои ви попита как свършва – Излъжете.
Ще се възползвам от този съвет като ви кажа, че накрая Каденс получава своето писмо от Хогуортс, Мирън разбира, че е русалка и отплува за Нарния, Гат е затворен в подземието на Синклеар от Джони, които наследява целия остров.

Препоръчвам книгата на хората, на които им се чете нещо леко със сриващо неочакван край. Подходяща е и за хора, които пътуват в градски транспорт, защото главите са малки(1-2 страници) и не се случва нещо много напрегнато, което да ви завладее и да си изпуснете спирката(изключвам края). Оценката ми е 5/6. Радвам се, че се запознах с творчеството на Е. Локхарт, знам, че има още една нейна книга на български пазар, но за сега нямам намерения към нея.


Ще се радвам да разбера и вашето мнение книгата и края в коментарите.


Източник на снимката

Comments

Popular posts from this blog

Последната ми лятна ваканция и блог планове

Последната ми лятна ваканция е към своя край, а с нея и времето, в което мога да живея безгрижно и спокойно. Едно лирическо отклонение преди това, не знам дали ще пиша други лични постове, но Label-а/Етикета, който измислих много ми харесва - Лично и нетипично(не че на някой ще му пука). В тази публикация няма да говоря толкова за книги, колкото за лятото ми. На първо място правя този анализ за себе си, а на второ, за да споделя нещо лично и какви са плановете ми свързани с блога. За разлика от повечето 11 класници моята лятна ваканция започна на 13 юли, защото имахме две седмици "производствена практика". След 13 юли главното ми занимание бяха шофьорските курсове. Теорията я минах през юни, взех си листовките без грешка и се фокусирах върху по-трудната практическа част. Честно казано всички фрази и съвети, които смятах за банални от сорта на "най-важното е да си спокоен", "колкото повече караш, толкова по-добър ще ставаш", са абсолютно верни. В ...

Всяка сутрин пътят към дома става все по-дълъг - мини ревю

Всяка сутрин пътят към дома става все по-дълъг Автор: Фредрик Бакман Издателство: Сиела Издадена: 2015 Дълго време отлагах момента, в който да прочета тази малка книжка от шведския феномен - Фредрик Бакман. Книжката е около 60 страници, като има и илюстрации. Чете се за около час, имайки предвид обема й. Това няма да е ревю, а по скоро ще кажа с няколко думи впечатленията си. Написана е по типичния начин за Бакман, с който успява да спечели читателите си. Имах по-високи очаквания от това, което всъщност беше. Предполагам, че причината поради която не ми хареса толкова много е липсата на някакво развити както при другите му произведения. Тази новела е много кратка и се набляга повече върху идеята и посланието, отколкото на героите, обстановката или сюжета. Не бях сигурен дали да напиша ревю, защото не ме впечатли, а и няма какво толкова да споделя. В крайна сметка го направих. Не мисля, че книгата е подходяща за първа среща с Ф. Бакман, но все пак е добре да я прочете...

5 книги, които искам да прочета до края на годината

Привет на всички, от много време не съм писал нови постове, но желанието ми да споделя нещо се оказва по-голямо от физическата ми издържливост. Въпреки че нямам много време да пиша в блога, желанието ми да го правя, като че ли се утроило спрямо преди. Осъзнах колко много обичам да пиша и да споделям мнението си за каквото и да било, но няма да се отклонявам много от темата, защото днес, ще ви разкажа за 5 книги, които искам да прочета до края на 2018г. От началото на месеца се каня да напиша тази публикация, наскоро видях, че Амаиро е направила именно това и си казах, че не мога повече да отлагам. Първата книга, която вероятно още утре ще започна(18.11) е "Вината в нашите звезди" на Джон Грийн. Съмнявам се да има човек, който да не я е чувал или чел, или гледал филма. Въпреки че съм гледал половината от филма и знам края, реших да я прочета. Преди време нямах такова намерение, даже в някой пост бях споделил, че едва ли ще я прочета, но нещата се промениха. Реших, ...